    APEM Inc. AV09C7L3D2406K
    Part No.:
    AV09C7L3D2406K
    Manufacturer:
    APEM Inc.
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAV09C7L3D2406K.pdf
    Description:
    SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
    Manufacturer:
    APEM Inc.
    Series:
    AV
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Anti-Vandal, Illuminated
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    50mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Silver
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    2 VDC
    Termination Style:
    Solder Lug
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Sealed - Fully
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 19.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 70°C
    Datasheet:
    1. How to order AV09C7L3D2406K on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AV09C7L3D2406K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AV09C7L3D2406K?
    Image AV09C7L3D2406K
    Part Number AV09C7L3D2406K
    Manufacturer APEM Inc.
    Series AV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount, Front
    Type Anti-Vandal, Illuminated
    Circuit SPST-NO
    Switch Function Off-Mom
    Current Rating (Amps) 50mA (DC)
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 24 V
    Actuator Type Round, Button, Flush
    Actuator Marking No Marking
    Color - Actuator/Cap Silver
    Illumination Type, Color LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal) 2 VDC
    Termination Style Solder Lug
    Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features Sealed - Fully
    Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
    Operating Temperature -30°C ~ 70°C