    Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8877EUK42+T
    Part No.:
    MAX8877EUK42+T
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc./Maxim Integrated
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMAX8877EUK42+T.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 4.2V 150MA SOT23-5
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    4.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.165V @ 150mA (Typ)
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    180 µA
    Current - Supply (Max):
    100 µA
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    Datasheet:
    1. How to order MAX8877EUK42+T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MAX8877EUK42+T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MAX8877EUK42+T?
    Image MAX8877EUK42-T MAX8877EUK42+ MAX8877EUK42+T
    Part Number MAX8877EUK42-T MAX8877EUK42+ MAX8877EUK42+T
    Series - - -
    Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
    Packaging
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V 6.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 4.2V 4.2V 4.2V
    Voltage - Output (Max) - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ)
    Current - Output 150mA 150mA 150mA
    Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA 180 µA
    Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA
    PSRR - - -
    Control Features Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)