    Analog Devices Inc. LT3048IDC-12
    Part No.:
    LT3048IDC-12
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear + Switching
    Package:
    8-WFDFN Exposed Pad
    Description:
    IC REG DL BOOST/LNR 2.2MHZ 8DFN
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc.
    Series:
    Package/Case:
    8-WFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Topology:
    Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1)
    Number of Outputs:
    2
    Frequency - Switching:
    2.2MHz
    Voltage/Current - Output 1:
    13.1V, 300mA
    Voltage/Current - Output 2:
    12V, 45mA
    Voltage/Current - Output 3:
    w/LED Driver:
    No
    w/Supervisor:
    No
    w/Sequencer:
    Voltage - Supply:
    2.7V ~ 4.8V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-DFN (2x2)
    1. How to order LT3048IDC-12 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LT3048IDC-12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LT3048IDC-12?
    Series - - - - -
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Number of Outputs 2 2 2 2 2
    Frequency - Switching 2.2MHz 2.2MHz 2.2MHz 2.2MHz 2.2MHz
    Voltage/Current - Output 1 13.1V, 300mA 13.1V, 300mA 13.1V, 300mA 13.1V, 300mA 13.1V, 300mA
    Voltage/Current - Output 2 12V, 45mA 12V, 45mA 12V, 45mA 12V, 45mA 12V, 45mA
    w/LED Driver No No No No No
    w/Supervisor No No No No No
    w/Sequencer No No No No No
    Voltage - Supply 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V 2.7V ~ 4.8V
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C