    ams-OSRAM USA INC. LO P47K-K2M1-24-0-R18-Z
    Part No.:
    LO P47K-K2M1-24-0-R18-Z
    Package:
    2-PLCC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLO P47K-K2M1-24-0-R18-Z.pdf
    Description:
    LED ORANGE CLEAR 2SMD
    Package/Case:
    2-PLCC
    Color:
    Orange
    Millicandela Rating:
    16mcd
    Lens Size:
    2mm, T-3/4
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    1.8V
    Current - Test:
    2mA
    Wavelength - Dominant:
    606nm
    Wavelength - Peak:
    610nm
    Size / Dimension:
    3.40mm L x 1.90mm W
    Datasheet:
    1. How to order LO P47K-K2M1-24-0-R18-Z on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LO P47K-K2M1-24-0-R18-Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LO P47K-K2M1-24-0-R18-Z?
    Image LO P47K-K2M1-24-0-R18-Z LO P47K-K2M1-24-0-R18F-Z
    Part Number LO P47K-K2M1-24-0-R18-Z LO P47K-K2M1-24-0-R18F-Z
    Manufacturer ams-OSRAM USA INC. ams-OSRAM USA INC.
    Series PointLED® PointLED®
    Package/Case 2-PLCC 2-PLCC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Color Orange Orange
    Configuration Standard Standard
    Lens Color Colorless Colorless
    Lens Transparency Clear Clear
    Millicandela Rating 16mcd 16mcd
    Lens Style Round with Flat Top Round with Flat Top
    Lens Size 2mm, T-3/4 2mm, T-3/4
    Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.8V 1.8V
    Current - Test 2mA 2mA
    Viewing Angle 120° 120°
    Mounting Type Surface Mount, Bottom Entry Surface Mount, Bottom Entry
    Wavelength - Dominant 606nm 606nm
    Wavelength - Peak 610nm 610nm
    Qualification - -
    Supplier Device Package 2-PLCC 2-PLCC
    Size / Dimension 3.40mm L x 1.90mm W 3.40mm L x 1.90mm W