    ams-OSRAM USA INC. AS1353-15-T
    Part No.:
    AS1353-15-T
    Manufacturer:
    ams-OSRAM USA INC.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAS1353-15-T.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
    Manufacturer:
    ams-OSRAM USA INC.
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    180 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB (100Hz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    Datasheet:
    1. How to order AS1353-15-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AS1353-15-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AS1353-15-T?
    Image AS1353-18-T AS1353-28-T AS1353-30-T AS1353-15-T AS1353-26-T
    Part Number AS1353-18-T AS1353-28-T AS1353-30-T AS1353-15-T AS1353-26-T
    Series - - - - -
    Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
    Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
    Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA 180 µA 180 µA 180 µA
    PSRR 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C