    Ampleon USA Inc. BLP05H6150XRY
    Part No.:
    BLP05H6150XRY
    Manufacturer:
    Ampleon USA Inc.
    Category:
    Single FETs, MOSFETs
    Package:
    SOT-1223-2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBLP05H6150XRY.pdf
    Description:
    RF MOSFET LDMOS 50V 4HSOPF
    Manufacturer:
    Ampleon USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SOT-1223-2
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Technology:
    LDMOS
    Configuration:
    Dual, Common Source
    Frequency:
    108MHz
    Gain:
    27dB
    Voltage - Test:
    50 V
    Current Rating (Amps):
    Noise Figure:
    Current - Test:
    100 mA
    Power - Output:
    150W
    Voltage - Rated:
    135 V
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-HSOPF
    Datasheet:
    1. How to order BLP05H6150XRY on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BLP05H6150XRY price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BLP05H6150XRY?
    Image BLP05H6150XRY
    Part Number BLP05H6150XRY
    Manufacturer Ampleon USA Inc.
    Series -
    Package/Case SOT-1223-2
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Technology LDMOS
    Configuration Dual, Common Source
    Frequency 108MHz
    Gain 27dB
    Voltage - Test 50 V
    Current Rating (Amps) -
    Noise Figure -
    Current - Test 100 mA
    Power - Output 150W
    Voltage - Rated 135 V