    Amphenol TPC Wire & Cable ALNDFT250/H
    Part No.:
    ALNDFT250/H
    Manufacturer:
    Amphenol TPC Wire & Cable
    Category:
    Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
    Package:
    Description:
    CONN QC RCPT 22-18AWG F RED .250
    Manufacturer:
    Amphenol TPC Wire & Cable
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Terminal Type:
    Standard
    Gender:
    Female
    Tab Width:
    0.250" (6.35mm)
    Tab Thickness:
    0.032" (0.81mm)
    Tab Length:
    0.295" (7.49mm)
    Length - Overall:
    0.886" (22.50mm)
    Termination:
    Crimp
    Wire Gauge:
    18-22 AWG
    Insulation:
    Fully Insulated
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Features:
    Color:
    Red
    Contact Material:
    Brass
    Contact Finish:
    Tin
    1. How to order ALNDFT250/H on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ALNDFT250/H price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALNDFT250/H?
    Image ALNDFT250/H
    Part Number ALNDFT250/H
    Manufacturer Amphenol TPC Wire & Cable
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Terminal Type Standard
    Gender Female
    Tab Width 0.250" (6.35mm)
    Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
    Tab Length 0.295" (7.49mm)
    Length - Overall 0.886" (22.50mm)