    Amphenol ICC (FCI) SLW22S-1C7LF
    Part No.:
    SLW22S-1C7LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSLW22S-1C7LF.pdf
    Description:
    CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM PCB
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    SLW-S
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Through Hole
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Vertical - 1 Sided
    Number of Positions:
    22
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Termination:
    Kinked Pin
    FFC, FCB Thickness:
    0.33mm
    Height Above Board:
    0.217" (5.50mm)
    Locking Feature:
    Slide Lock
    Cable End Type:
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator Material:
    Features:
    Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Datasheet:
    1. How to order SLW22S-1C7LF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SLW22S-1C7LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SLW22S-1C7LF?
    Image SLW22S-1C7LF
    Part Number SLW22S-1C7LF
    Manufacturer Amphenol ICC (FCI)
    Series SLW-S
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Flat Flex Type FFC, FPC
    Mounting Type Through Hole
    Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
    Number of Positions 22
    Pitch 0.039" (1.00mm)
    Termination Kinked Pin
    FFC, FCB Thickness 0.33mm
    Height Above Board 0.217" (5.50mm)
    Locking Feature Slide Lock
    Cable End Type -
    Contact Material Phosphor Bronze
    Contact Finish Tin
    Housing Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Features Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating 100V
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C