    Amphenol ICC (FCI) SLW20S-1C7LF
    Part No.:
    SLW20S-1C7LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSLW20S-1C7LF.pdf
    Description:
    CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    SLW-S
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Through Hole
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Vertical - 1 Sided
    Number of Positions:
    20
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Termination:
    Kinked Pin
    FFC, FCB Thickness:
    0.33mm
    Height Above Board:
    0.217" (5.50mm)
    Locking Feature:
    Slide Lock
    Cable End Type:
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator Material:
    Features:
    Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Datasheet:
    1. How to order SLW20S-1C7LF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SLW20S-1C7LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SLW20S-1C7LF?
    Image SLW20S-1C7 SLW20S-1C7LF SLW20S-1C7ALF SLW20S-1C7BLF SLW20S-1C7-LF
    Part Number SLW20S-1C7 SLW20S-1C7LF SLW20S-1C7ALF SLW20S-1C7BLF SLW20S-1C7-LF
    Series SLW-S SLW-S SLW-S SLW-S SLW-S
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Number of Positions 20 20 20 20 20
    Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
    Termination Kinked Pin Kinked Pin Kinked Pin Kinked Pin Kinked Pin
    FFC, FCB Thickness 0.33mm 0.33mm 0.33mm 0.33mm 0.33mm
    Height Above Board 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm) 0.217" (5.50mm)
    Locking Feature Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
    Cable End Type - - - - -
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Contact Finish Tin Tin Tin Tin Tin
    Voltage Rating 100V 100V 100V 100V 100V
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C