DBO17W2S700A30LF.pdf
DBO17W2S700A30LF.pdf
| Image |  |
| Part Number | DBO17W2S700A30LF |
| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
| Series | DW |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Connector Style | D-Sub, Combo |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 17 (15 + 2 Power) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) - 17W2 |
| Contact Type | Signal and Power |
| Flange Feature | Board Side (4-40) |
| Termination | Solder |
| Primary Material | - |
| Shell Material, Finish | Steel, Nickel Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 7.5A, 30A |
| Backset Spacing | 0.318" (8.08mm) |