    Amphenol ICC (FCI) 86453-044LF
    Part No.:
    86453-044LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED86453-044LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 44POS 2MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Minitek®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions:
    44
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.157" (4.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.118" (3.00mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.165" (4.20mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Features:
    Current Rating (Amps):
    2A (AC/DC)
    Datasheet:
    1. How to order 86453-044LF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 86453-044LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 86453-044LF?
    Image 86453-006LF 86453-606 86453-044LF 86453-112LF 86453-026LF
    Part Number 86453-006LF 86453-606 86453-044LF 86453-112LF 86453-026LF
    Series Minitek® Minitek® Minitek® Minitek® Minitek®
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Connector Type Header Header Header Header Header
    Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
    Pitch - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
    Number of Positions 44 44 44 44 44
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
    Number of Positions Loaded All All All All All
    Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
    Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)
    Contact Length - Post 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)
    Insulation Height 0.165" (4.20mm) 0.165" (4.20mm) 0.165" (4.20mm) 0.165" (4.20mm) 0.165" (4.20mm)
    Contact Shape Square Square Square Square Square
    Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
    Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
    Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
    Features - - - - -
    Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC)