    Amphenol ICC (FCI) 86453-034LF
    Part No.:
    86453-034LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Description:
    CONN HEADER R/A 34POS 2MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    Minitek®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions:
    34
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.157" (4.00mm)
    Contact Length - Post:
    0.118" (3.00mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.165" (4.20mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Features:
    Current Rating (Amps):
    2A (AC/DC)