    Amphenol ICC (FCI) 76350-304-20LF
    Part No.:
    76350-304-20LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED76350-304-20LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    BERGSTIK®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    20
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post:
    0.120" (3.05mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.200" (5.08mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Current Rating (Amps):
    Datasheet:
    1. How to order 76350-304-20LF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 76350-304-20LF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 76350-304-20LF?
    Image 76350-304-06LF 76350-304-20LF 76350-303-22LF 76350-104-04 76350-304-06
    Part Number 76350-304-06LF 76350-304-20LF 76350-303-22LF 76350-104-04 76350-304-06
    Series BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK®
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Connector Type Header Header Header Header Header
    Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
    Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Number of Positions 20 20 20 20 20
    Number of Rows 2 2 2 2 2
    Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded All All All All All
    Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
    Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
    Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm) 0.120" (3.05mm)
    Insulation Height 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)