    Amphenol Anytek TJ0211530000G
    Part No.:
    TJ0211530000G
    Manufacturer:
    Amphenol Anytek
    Category:
    Headers, Plugs and Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTJ0211530000G.pdf
    Description:
    TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM
    Manufacturer:
    Amphenol Anytek
    Series:
    01-350
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Plug, Female Sockets
    Number of Positions:
    2
    Positions Per Level:
    2
    Number of Levels:
    1
    Pitch:
    0.138" (3.50mm)
    Header Orientation:
    Plug Wire Entry:
    180°
    Termination Style:
    Screw - Rising Cage Clamp
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Current - IEC:
    Voltage - IEC:
    Current - UL:
    10 A
    Voltage - UL:
    300 V
    Wire Gauge or Range - AWG:
    16-26 AWG
    Wire Gauge or Range - mm²:
    0.5-1.5mm²
    Color:
    Green
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 115°C
    Contact Mating Finish:
    Tin
    Datasheet:
    1. How to order TJ0211530000G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TJ0211530000G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TJ0211530000G?
    Image TJ0211530000G
    Part Number TJ0211530000G
    Manufacturer Amphenol Anytek
    Series 01-350
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Plug, Female Sockets
    Number of Positions 2
    Positions Per Level 2
    Number of Levels 1
    Pitch 0.138" (3.50mm)
    Header Orientation -
    Plug Wire Entry 180°
    Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
    Mounting Type Free Hanging (In-Line)
    Current - IEC -
    Voltage - IEC -
    Current - UL 10 A
    Voltage - UL 300 V
    Wire Gauge or Range - AWG 16-26 AWG
    Wire Gauge or Range - mm² 0.5-1.5mm²
    Color Green
    Operating Temperature -40°C ~ 115°C