    Allegro MicroSystems A1359LLETR-T
    Part No.:
    A1359LLETR-T
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Category:
    Linear, Compass (ICs)
    Package:
    8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA1359LLETR-T.pdf
    Description:
    SENSOR HALL ANALOG/PWM 8TSSOP
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Series:
    Package/Case:
    8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Last Time Buy
    Technology:
    Hall Effect
    Axis:
    Single
    Output Type:
    Analog, PWM
    Sensing Range:
    Voltage - Supply:
    4.5V ~ 5.5V
    Current - Supply (Max):
    13.5mA
    Current - Output (Max):
    10mA
    Resolution:
    Bandwidth:
    2kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Features:
    Temperature Compensated
    Supplier Device Package:
    8-TSSOP
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order A1359LLETR-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A1359LLETR-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A1359LLETR-T?
    Image A1359LLETR-T A1359LLETR-RP-T
    Part Number A1359LLETR-T A1359LLETR-RP-T
    Manufacturer Allegro MicroSystems Allegro MicroSystems
    Series - -
    Package/Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Last Time Buy Last Time Buy
    Technology Hall Effect Hall Effect
    Axis Single Single
    Output Type Analog, PWM Analog, PWM
    Sensing Range - -
    Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
    Current - Supply (Max) 13.5mA 13.5mA
    Current - Output (Max) 10mA 10mA
    Resolution - -
    Bandwidth 2kHz 2kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C