    Aillen 0805B473K101CC
    Part No.:
    0805B473K101CC
    Manufacturer:
    Aillen
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0805B473K101CC.pdf
    Description:
    Cap.,SMD,0805,X7R,47nF,10%,100V
    Manufacturer:
    Aillen
    Series:
    0805
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0805B473K101CC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0805B473K101CC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0805B473K101CC?
    Image 0805B473K101CC
    Part Number 0805B473K101CC
    Manufacturer Aillen
    Series 0805
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)