    Aillen 0603W475M100XD
    Part No.:
    0603W475M100XD
    Manufacturer:
    Aillen
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0603W475M100XD.pdf
    Description:
    CAP.,SMD,0603,X5R,4.7UF,20%,10V
    Manufacturer:
    Aillen
    Series:
    0603
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0603W475M100XD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0603W475M100XD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0603W475M100XD?
    Image 0603W475M100XD
    Part Number 0603W475M100XD
    Manufacturer Aillen
    Series 0603
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)