    Aillen 0603W106M160XD
    Part No.:
    0603W106M160XD
    Manufacturer:
    Aillen
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0603W106M160XD.pdf
    Description:
    CAP.,SMD,0603,X5R,10F,20%,16V,
    Manufacturer:
    Aillen
    Series:
    0603
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 0603W106M160XD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 0603W106M160XD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 0603W106M160XD?
    Image 0603W106M160XD
    Part Number 0603W106M160XD
    Manufacturer Aillen
    Series 0603
    Capacitance -
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)