    Advanced Micro Devices AM29000-16GC
    Part No.:
    AM29000-16GC
    Manufacturer:
    Advanced Micro Devices
    Category:
    Microprocessors
    Package:
    169-BPGA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAM29000-16GC.pdf
    Description:
    IC MPU 16MHZ 169PGA
    Manufacturer:
    Advanced Micro Devices
    Package/Case:
    169-BPGA
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Processor:
    AM29000
    Number of Cores/Bus Width:
    1 Core, 32-Bit
    Speed:
    16MHz
    Co-Processors/DSP:
    RAM Controllers:
    Graphics Acceleration:
    No
    Display & Interface Controllers:
    Ethernet:
    SATA:
    USB:
    Voltage - I/O:
    5V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 85°C (TC)
    Grade:
    Qualification:
    Security Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    169-PGA (44.7x44.7)
    Additional Interfaces:
    Datasheet:
    1. How to order AM29000-16GC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AM29000-16GC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AM29000-16GC?
    Image AM29000-16KC/W AM29000-16GC AM29000-25GC AM29000PQRUTS AM29000-20KC/W
    Part Number AM29000-16KC/W AM29000-16GC AM29000-25GC AM29000PQRUTS AM29000-20KC/W
    Package/Case 169-BPGA 169-BPGA 169-BPGA 169-BPGA 169-BPGA
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Core Processor AM29000 AM29000 AM29000 AM29000 AM29000
    Speed 16MHz 16MHz 16MHz 16MHz 16MHz
    Co-Processors/DSP - - - - -
    RAM Controllers - - - - -
    Graphics Acceleration No No No No No
    Ethernet - - - - -
    SATA - - - - -
    USB - - - - -
    Voltage - I/O 5V 5V 5V 5V 5V