    AC WORKS® G2EVL630PT-24A
    Part No.:
    G2EVL630PT-24A
    Manufacturer:
    AC WORKS®
    Category:
    Power, Line Cables and Extension Cords
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDG2EVL630PT-24A.pdf
    Description:
    24A Gen 2 L6-30 Tesla Adapter
    Manufacturer:
    AC WORKS®
    Series:
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Style:
    Male Plug to Female Plug
    1st Connector:
    NEMA L6-30P
    2nd Connector:
    Number of Conductors:
    3
    Cord Type:
    STW
    Wire Gauge:
    10 AWG
    Shielding:
    Unshielded
    Length:
    1.00' (304.8mm)
    Approval Agency Marking:
    Approved Countries:
    Canada, United States
    Color:
    Black
    Voltage Rating:
    250V
    Current Rating (Amps):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Features:
    Charging, Electric Vehicles
    Datasheet:
    1. How to order G2EVL630PT-24A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the G2EVL630PT-24A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of G2EVL630PT-24A?
    Image G2EVL630PT-24A
    Part Number G2EVL630PT-24A
    Manufacturer AC WORKS®
    Series -
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Active
    Style Male Plug to Female Plug
    1st Connector NEMA L6-30P
    2nd Connector -
    Number of Conductors 3
    Cord Type STW
    Wire Gauge 10 AWG
    Shielding Unshielded
    Length 1.00' (304.8mm)
    Approval Agency Marking -
    Approved Countries Canada, United States
    Color Black
    Voltage Rating 250V
    Current Rating (Amps) -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C