    Acopian Power Supplies TD12-100-230
    Part No.:
    TD12-100-230
    Manufacturer:
    Acopian Power Supplies
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTD12-100-230.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER
    Manufacturer:
    Acopian Power Supplies
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Input:
    210 ~ 250 VAC
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    -12V
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    1 A
    Current - Output 2:
    1 A
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 71°C
    Features:
    Adjustable Output, Remote Sense
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    5.09" L x 5.12" W x 3.44" H (129.3mm x 130.0mm x 87.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order TD12-100-230 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TD12-100-230 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TD12-100-230?
    Image TD12-250 TD12-850 TD12-100 TD12-100-230 TD12-160
    Part Number TD12-250 TD12-850 TD12-100 TD12-100-230 TD12-160
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Number of Outputs 2 2 2 2 2
    Voltage - Input 210 ~ 250 VAC 210 ~ 250 VAC 210 ~ 250 VAC 210 ~ 250 VAC 210 ~ 250 VAC
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Output 2 -12V -12V -12V -12V -12V
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Voltage - Output 5 - - - - -
    Voltage - Output 6 - - - - -
    Current - Output 1 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
    Current - Output 2 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
    Current - Output 3 - - - - -
    Current - Output 4 - - - - -
    Current - Output 5 - - - - -
    Current - Output 6 - - - - -
    Power (Watts) - - - - -
    Voltage - Isolation - - - - -
    Operating Temperature -10°C ~ 71°C -10°C ~ 71°C -10°C ~ 71°C -10°C ~ 71°C -10°C ~ 71°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 5.09" L x 5.12" W x 3.44" H (129.3mm x 130.0mm x 87.4mm) 5.09" L x 5.12" W x 3.44" H (129.3mm x 130.0mm x 87.4mm) 5.09" L x 5.12" W x 3.44" H (129.3mm x 130.0mm x 87.4mm) 5.09" L x 5.12" W x 3.44" H (129.3mm x 130.0mm x 87.4mm) 5.09" L x 5.12" W x 3.44" H (129.3mm x 130.0mm x 87.4mm)