    Acopian Power Supplies B120G55-230
    Part No.:
    B120G55-230
    Manufacturer:
    Acopian Power Supplies
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB120G55-230.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER
    Manufacturer:
    Acopian Power Supplies
    Series:
    B
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    210 ~ 250 VAC
    Voltage - Output 1:
    120V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    550 mA
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    Operating Temperature:
    0°C ~ 71°C
    Features:
    Adjustable Output
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    6.59" L x 5.12" W x 3.44" H (167.4mm x 130.0mm x 87.4mm)
    Datasheet:
    1. How to order B120G55-230 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B120G55-230 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B120G55-230?
    Image B120G55 B120G55-230
    Part Number B120G55 B120G55-230
    Manufacturer Acopian Power Supplies Acopian Power Supplies
    Series B B
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Enclosed Enclosed
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input 210 ~ 250 VAC 210 ~ 250 VAC
    Voltage - Output 1 120V 120V
    Voltage - Output 2 - -
    Voltage - Output 3 - -
    Voltage - Output 4 - -
    Voltage - Output 5 - -
    Voltage - Output 6 - -
    Current - Output 1 550 mA 550 mA
    Current - Output 2 - -
    Current - Output 3 - -
    Current - Output 4 - -
    Current - Output 5 - -
    Current - Output 6 - -
    Power (Watts) - -
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation - -
    Operating Temperature 0°C ~ 71°C 0°C ~ 71°C
    Features Adjustable Output Adjustable Output
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 6.59" L x 5.12" W x 3.44" H (167.4mm x 130.0mm x 87.4mm) 6.59" L x 5.12" W x 3.44" H (167.4mm x 130.0mm x 87.4mm)