    Acopian Power Supplies 5AB250-100
    Part No.:
    5AB250-100
    Manufacturer:
    Acopian Power Supplies
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED5AB250-100.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER
    Manufacturer:
    Acopian Power Supplies
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    100VAC
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    2.5 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    Applications:
    Industrial, ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 71°C
    Features:
    Adjustable Output
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    3.53" L x 2.53" W x 2.16" H (89.7mm x 64.3mm x 54.9mm)
    Datasheet:
    1. How to order 5AB250-100 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 5AB250-100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 5AB250-100?
    Image 5AB250 5AB250-24 5AB250-100 5AB250-230 5AB250-208
    Part Number 5AB250 5AB250-24 5AB250-100 5AB250-230 5AB250-208
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input 100VAC 100VAC 100VAC 100VAC 100VAC
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Voltage - Output 5 - - - - -
    Voltage - Output 6 - - - - -
    Current - Output 1 2.5 A 2.5 A 2.5 A 2.5 A 2.5 A
    Current - Output 2 - - - - -
    Current - Output 3 - - - - -
    Current - Output 4 - - - - -
    Current - Output 5 - - - - -
    Current - Output 6 - - - - -
    Power (Watts) - - - - -
    Voltage - Isolation - - - - -
    Operating Temperature -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 3.53" L x 2.53" W x 2.16" H (89.7mm x 64.3mm x 54.9mm) 3.53" L x 2.53" W x 2.16" H (89.7mm x 64.3mm x 54.9mm) 3.53" L x 2.53" W x 2.16" H (89.7mm x 64.3mm x 54.9mm) 3.53" L x 2.53" W x 2.16" H (89.7mm x 64.3mm x 54.9mm) 3.53" L x 2.53" W x 2.16" H (89.7mm x 64.3mm x 54.9mm)