    3M 929974-01-36-RK
    Part No.:
    929974-01-36-RK
    Manufacturer:
    3M
    Category:
    Headers, Receptacles, Female Sockets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED929974-01-36-RK.pdf
    Description:
    CONN RCPT 36POS 0.1 TIN PCB
    Manufacturer:
    3M
    Series:
    929
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle
    Contact Type:
    Forked
    Style:
    Board to Board
    Number of Positions:
    36
    Number of Positions Loaded:
    All
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish Thickness - Mating:
    100.0µin (2.54µm)
    Insulation Color:
    Black
    Insulation Height:
    0.325" (8.25mm)
    Contact Length - Post:
    0.125" (3.18mm)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Mated Stacking Heights:
    Ingress Protection:
    Features:
    Current Rating (Amps):
    2A
    Datasheet:
    1. How to order 929974-01-36-RK on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 929974-01-36-RK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 929974-01-36-RK?
    Image 929974-01-36-RK 929974-01-02-RK 929974-01-06-RK 929974-01-04-RK 929974-01-05-RK
    Part Number 929974-01-36-RK 929974-01-02-RK 929974-01-06-RK 929974-01-04-RK 929974-01-05-RK
    Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
    Series 929 929 929 929 929
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Connector Type Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
    Contact Type Forked Forked Forked Forked Forked
    Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
    Number of Positions 36 36 36 36 36
    Number of Positions Loaded All All All All All
    Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Number of Rows 1 1 1 1 1
    Row Spacing - Mating - - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
    Contact Finish - Mating Tin Tin Tin Tin Tin
    Insulation Color Black Black Black Black Black
    Insulation Height 0.325" (8.25mm) 0.325" (8.25mm) 0.325" (8.25mm) 0.325" (8.25mm) 0.325" (8.25mm)
    Contact Length - Post 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Material Flammability Rating UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0
    Ingress Protection - - - - -
    Features - - - - -
    Current Rating (Amps) 2A 2A 2A 2A 2A