    3M 929835-01-36-RK
    Part No.:
    929835-01-36-RK
    Manufacturer:
    3M
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED929835-01-36-RK.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
    Manufacturer:
    3M
    Series:
    929
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Breakaway
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    36
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.235" (5.97mm)
    Contact Length - Post:
    0.110" (2.79mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.115" (2.92mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Insulation Material:
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
    Features:
    Current Rating (Amps):
    2.5A
    Datasheet:
    1. How to order 929835-01-36-RK on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 929835-01-36-RK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 929835-01-36-RK?
    Image 929835-01-36-RK 929835-01-01-RK 929835-01-04-RK 929835-01-02-RK 929835-01-07-RK
    Part Number 929835-01-36-RK 929835-01-01-RK 929835-01-04-RK 929835-01-02-RK 929835-01-07-RK
    Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
    Series 929 929 929 929 929
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
    Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
    Number of Positions 36 36 36 36 36
    Number of Rows 1 1 1 1 1
    Row Spacing - Mating - - - - -
    Number of Positions Loaded All All All All All
    Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
    Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
    Termination Solder Solder Solder Solder Solder
    Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
    Contact Length - Mating 0.235" (5.97mm) 0.235" (5.97mm) 0.235" (5.97mm) 0.235" (5.97mm) 0.235" (5.97mm)
    Contact Length - Post 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm)
    Insulation Height 0.115" (2.92mm) 0.115" (2.92mm) 0.115" (2.92mm) 0.115" (2.92mm) 0.115" (2.92mm)
    Contact Shape Square Square Square Square Square
    Contact Finish - Mating Tin Tin Tin Tin Tin
    Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
    Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
    Features - - - - -
    Current Rating (Amps) 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A