    YAGEO 561KH07-F
    Part No.:
    561KH07-F
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 7mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED561KH07-F.pdf
    Description:
    VARISTOR 560V 1.2KA DISC 7MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    07H
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    350 V
    Maximum DC Volts:
    460 V
    Varistor Voltage (Min):
    504 V
    Varistor Voltage (Typ):
    560 V
    Varistor Voltage (Max):
    616 V
    Current - Surge:
    1.2 kA
    Energy:
    35J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    90 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 140°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 561KH07-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 561KH07-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 561KH07-F?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 561KH07-F.
    Image 561KH07-TR 561KH07-FTR 561KH07J-FTR 561KH07J-TR 561KH07-OTR
    Part Number 561KH07-TR 561KH07-FTR 561KH07J-FTR 561KH07J-TR 561KH07-OTR
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm
    Series 07H 07H 07H 07H 07H
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 350 V 350 V 350 V 350 V 350 V
    Maximum DC Volts 460 V 460 V 460 V 460 V 460 V
    Varistor Voltage (Min) 504 V 504 V 504 V 504 V 504 V
    Varistor Voltage (Typ) 560 V 560 V 560 V 560 V 560 V
    Varistor Voltage (Max) 616 V 616 V 616 V 616 V 616 V
    Current - Surge 1.2 kA 1.2 kA 1.2 kA 1.2 kA 1.2 kA
    Energy 35J 35J 35J 35J 35J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 kHz 90 pF @ 1 kHz 90 pF @ 1 kHz 90 pF @ 1 kHz 90 pF @ 1 kHz