    YAGEO 561KD05J-FTB
    Part No.:
    561KD05J-FTB
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 5mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED561KD05J-FTB.pdf
    Description:
    VARISTOR 560V 800A DISC 5MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 5mm
    Series:
    05D
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    350 V
    Maximum DC Volts:
    460 V
    Varistor Voltage (Min):
    504 V
    Varistor Voltage (Typ):
    560 V
    Varistor Voltage (Max):
    616 V
    Current - Surge:
    800 A
    Energy:
    24J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    45 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)