    YAGEO 511KD14J-OP10TR
    Part No.:
    511KD14J-OP10TR
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED511KD14J-OP10TR.pdf
    Description:
    VARISTOR 510V 6KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    14D
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    320 V
    Maximum DC Volts:
    415 V
    Varistor Voltage (Min):
    459 V
    Varistor Voltage (Typ):
    510 V
    Varistor Voltage (Max):
    561 V
    Current - Surge:
    6 kA
    Energy:
    180J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    390 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)