    YAGEO 391KD07J-O
    Part No.:
    391KD07J-O
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 7mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED391KD07J-O.pdf
    Description:
    VARISTOR 390V 1.75KA DISC 7MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    07D
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    250 V
    Maximum DC Volts:
    320 V
    Varistor Voltage (Min):
    351 V
    Varistor Voltage (Typ):
    390 V
    Varistor Voltage (Max):
    429 V
    Current - Surge:
    1.75 kA
    Energy:
    35J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    130 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 391KD07J-O on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 391KD07J-O price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 391KD07J-O?
    Image 391KD07J-OTR 391KD07J-TB 391KD07J-FTB 391KD07J-TR 391KD07J-FTR
    Part Number 391KD07J-OTR 391KD07J-TB 391KD07J-FTB 391KD07J-TR 391KD07J-FTR
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm
    Series 07D 07D 07D 07D 07D
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Maximum DC Volts 320 V 320 V 320 V 320 V 320 V
    Varistor Voltage (Min) 351 V 351 V 351 V 351 V 351 V
    Varistor Voltage (Typ) 390 V 390 V 390 V 390 V 390 V
    Varistor Voltage (Max) 429 V 429 V 429 V 429 V 429 V
    Current - Surge 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA
    Energy 35J 35J 35J 35J 35J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 130 pF @ 1 kHz 130 pF @ 1 kHz 130 pF @ 1 kHz 130 pF @ 1 kHz 130 pF @ 1 kHz