    YAGEO 301KH07-F
    Part No.:
    301KH07-F
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 7mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED301KH07-F.pdf
    Description:
    VARISTOR 300V 1.75KA DISC 7MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    07H
    Active
    Maximum AC Volts:
    190 V
    Maximum DC Volts:
    250 V
    Varistor Voltage (Min):
    270 V
    Varistor Voltage (Typ):
    300 V
    Varistor Voltage (Max):
    330 V
    Current - Surge:
    1.75 kA
    Energy:
    26J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    165 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 140°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order 301KH07-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 301KH07-F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 301KH07-F?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 301KH07-F.
    Image 301KH07-FTR 301KH07-OTR 301KH07J-OTR 301KH07J-TR 301KH07-TR
    Part Number 301KH07-FTR 301KH07-OTR 301KH07J-OTR 301KH07J-TR 301KH07-TR
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Package / Case Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm Disc 7mm
    Series 07H 07H 07H 07H 07H
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Maximum AC Volts 190 V 190 V 190 V 190 V 190 V
    Maximum DC Volts 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Varistor Voltage (Min) 270 V 270 V 270 V 270 V 270 V
    Varistor Voltage (Typ) 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
    Varistor Voltage (Max) 330 V 330 V 330 V 330 V 330 V
    Current - Surge 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA 1.75 kA
    Energy 26J 26J 26J 26J 26J
    Number of Circuits 1 1 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 165 pF @ 1 kHz 165 pF @ 1 kHz 165 pF @ 1 kHz 165 pF @ 1 kHz 165 pF @ 1 kHz