    YAGEO 271KD14J-FP10TB
    Part No.:
    271KD14J-FP10TB
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED271KD14J-FP10TB.pdf
    Description:
    VARISTOR 270V 6KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    14D
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    175 V
    Maximum DC Volts:
    225 V
    Varistor Voltage (Min):
    243 V
    Varistor Voltage (Typ):
    270 V
    Varistor Voltage (Max):
    297 V
    Current - Surge:
    6 kA
    Energy:
    99J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    740 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)