    YAGEO 180KD14J-FP10TB
    Part No.:
    180KD14J-FP10TB
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED180KD14J-FP10TB.pdf
    Description:
    VARISTOR 18V 2KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    14D
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    11 V
    Maximum DC Volts:
    14 V
    Varistor Voltage (Min):
    15 V
    Varistor Voltage (Typ):
    18 V
    Varistor Voltage (Max):
    21.6 V
    Current - Surge:
    2 kA
    Energy:
    7J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    11100 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)