    YAGEO 151KD05J-TB
    Part No.:
    151KD05J-TB
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 5mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED151KD05J-TB.pdf
    Description:
    VARISTOR 150V 800A DISC 5MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 5mm
    Series:
    05D
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    95 V
    Maximum DC Volts:
    125 V
    Varistor Voltage (Min):
    135 V
    Varistor Voltage (Typ):
    150 V
    Varistor Voltage (Max):
    165 V
    Current - Surge:
    800 A
    Energy:
    6.5J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    165 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)