    YAGEO 101KD10-OTR
    Part No.:
    101KD10-OTR
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 10mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED101KD10-OTR.pdf
    Description:
    VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
    Manufacturer:
    YAGEO
    Package / Case:
    Disc 10mm
    Series:
    10D
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    60 V
    Maximum DC Volts:
    85 V
    Varistor Voltage (Min):
    90 V
    Varistor Voltage (Typ):
    100 V
    Varistor Voltage (Max):
    110 V
    Current - Surge:
    2.5 kA
    Energy:
    15J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1000 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)