    Venkel C0805Y5V160-105ZNE
    Part No.:
    C0805Y5V160-105ZNE
    Manufacturer:
    Venkel
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDC0805Y5V160-105ZNE.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 16V Y5V 0805
    Manufacturer:
    Venkel
    Series:
    C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    Y5V (F)
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 85°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)