    Venkel C0603X7R160-471KNE
    Part No.:
    C0603X7R160-471KNE
    Manufacturer:
    Venkel
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDC0603X7R160-471KNE.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 16V X7R 0603
    Manufacturer:
    Venkel
    Series:
    C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.036" (0.91mm)