    Venkel C0603X5R6R3-684KNE
    Part No.:
    C0603X5R6R3-684KNE
    Manufacturer:
    Venkel
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDC0603X5R6R3-684KNE.pdf
    Description:
    CAP CER 0.68UF 6.3V X5R 0603
    Manufacturer:
    Venkel
    Series:
    C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.68 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)