    USA Industrials ZUSAH1.8X11.8
    Part No.:
    ZUSAH1.8X11.8
    Manufacturer:
    USA Industrials
    Category:
    Seals - O-Rings
    Package:
    Description:
    O-RING BUNA-N BLACK PK25
    Manufacturer:
    USA Industrials
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Material:
    Buna N (Nitrile NBR)
    Dash Number:
    Nominal I.D.:
    Cross Section Shape:
    Round
    Diameter - Inside:
    0.465" (11.81mm)
    Diameter - Outside:
    0.606" (15.40mm)
    Width / Cross Section:
    0.071" (1.80mm)
    Color:
    Black
    Hardness:
    70 Shore A
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 121°C