    TT Electronics/Optek Technology OPB720-24Z
    Part No.:
    OPB720-24Z
    Manufacturer:
    TT Electronics/Optek Technology
    Category:
    Reflective - Logic Output
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDOPB720-24Z.pdf
    Description:
    SENSOR REFLECTIVE 610MM NPN OPEN
    Manufacturer:
    Series:
    OPB720
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Sensing Distance:
    0.040" ~ 24.000" (1mm ~ 610mm)
    Sensing Method:
    Reflective
    Sensing Object:
    Kodak® Paper, White Paper
    Output Configuration:
    NPN - Open Collector
    Sensing Light:
    Mounting Type:
    Current - Supply:
    Voltage - Supply:
    10V ~ 30V