    Triad Magnetics WSU090-0800-R
    Part No.:
    WSU090-0800-R
    Manufacturer:
    Triad Magnetics
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDWSU090-0800-R.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7.2W
    Manufacturer:
    Triad Magnetics
    Series:
    WSU
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    North America
    Form:
    Wall Mount (Class II)
    Input Type:
    Fixed Blade
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    9V
    Current - Output (Max):
    800mA
    Power (Watts):
    7.2 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Polarization:
    Negative Center
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    Level VI
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
    Cord Length:
    72" (1.83m)
    Input Connector:
    NEMA 1-15P
    Features:
    Size / Dimension:
    2.80" L x 1.69" W x 1.18" H (71.0mm x 43.0mm x 30.0mm)