    Traco Power TIM 3.5-2411SM
    Part No.:
    TIM 3.5-2411SM
    Manufacturer:
    Traco Power
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    16-SMD Module, 7 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTIM 3.5-2411SM.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 3.5W
    Manufacturer:
    Traco Power
    Series:
    TIM 3.5SM (3.5W)
    Package/Case:
    16-SMD Module, 7 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    700mA
    Power (Watts):
    3.5 W
    Voltage - Isolation:
    5 kV
    Applications:
    Medical
    Features:
    Remote On/Off, OVP, SCP
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 90°C (With Derating)
    Efficiency:
    79%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order TIM 3.5-2411SM on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TIM 3.5-2411SM price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TIM 3.5-2411SM?
    Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
    Series TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 700mA 700mA 700mA 700mA 700mA
    Power (Watts) 3.5 W 3.5 W 3.5 W 3.5 W 3.5 W
    Voltage - Isolation 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV
    Applications Medical Medical Medical Medical Medical
    Efficiency 79% 79% 79% 79% 79%