    Traco Power TIM 3.5-0915SM
    Part No.:
    TIM 3.5-0915SM
    Manufacturer:
    Traco Power
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    16-SMD Module, 7 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTIM 3.5-0915SM.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 3.5W
    Manufacturer:
    Traco Power
    Series:
    TIM 3.5SM (3.5W)
    Package/Case:
    16-SMD Module, 7 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    4.5V
    Voltage - Input (Max):
    12V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    146mA
    Power (Watts):
    3.5 W
    Voltage - Isolation:
    5 kV
    Applications:
    Medical
    Features:
    Remote On/Off, OVP, SCP
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 90°C (With Derating)
    Efficiency:
    81%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order TIM 3.5-0915SM on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TIM 3.5-0915SM price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TIM 3.5-0915SM?
    Manufacturer Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power Traco Power
    Series TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W) TIM 3.5SM (3.5W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
    Voltage - Input (Max) 12V 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 146mA 146mA 146mA 146mA 146mA
    Power (Watts) 3.5 W 3.5 W 3.5 W 3.5 W 3.5 W
    Voltage - Isolation 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV
    Applications Medical Medical Medical Medical Medical
    Efficiency 81% 81% 81% 81% 81%