    Traco Power THN 10-7215WIR
    Part No.:
    THN 10-7215WIR
    Manufacturer:
    Traco Power
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    6-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDTHN 10-7215WIR.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 10W
    Manufacturer:
    Traco Power
    Series:
    THN 10WIR (10W)
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    160V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    420mA
    Power (Watts):
    10 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Railway
    Features:
    Adjustable Output, Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Efficiency:
    89%