    Thomas Research Products PLED96W-137
    Part No.:
    PLED96W-137
    Manufacturer:
    Thomas Research Products
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPLED96W-137.pdf
    Description:
    LED DRIVER CV AC/DC 137V 700MA
    Manufacturer:
    Thomas Research Products
    Series:
    PLED96W
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Voltage
    Topology:
    AC DC Converter
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    90VAC
    Voltage - Input (Max):
    305VAC
    Voltage - Output:
    137V
    Current - Output (Max):
    700mA
    Power (Watts):
    96 W
    Voltage - Isolation:
    Dimming:
    Features:
    OCP, OVP, SCP
    Ratings:
    IP66, NEMA 6
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 65°C
    Efficiency:
    92%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    5.98" L x 2.31" W x 1.46" H (152.0mm x 58.8mm x 37.0mm)