    Texas Instruments LM9036DT-3.3
    Part No.:
    LM9036DT-3.3
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLM9036DT-3.3.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    40V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.40V @ 50mA
    Current - Output:
    50mA
    Current - Quiescent (Iq):
    20 µA
    Current - Supply (Max):
    2 mA
    PSRR:
    60dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252-3
    Datasheet:
    1. How to order LM9036DT-3.3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM9036DT-3.3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM9036DT-3.3?
    Image LM9036DT-5.0/NOPB LM9036DTX-3.3/NOPB LM9036DT-3.3/NOPB LM9036DTX-5.0 LM9036DT-5.0
    Part Number LM9036DT-5.0/NOPB LM9036DTX-3.3/NOPB LM9036DT-3.3/NOPB LM9036DTX-5.0 LM9036DT-5.0
    Series - - - - -
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage Dropout (Max) 0.40V @ 50mA 0.40V @ 50mA 0.40V @ 50mA 0.40V @ 50mA 0.40V @ 50mA
    Current - Output 50mA 50mA 50mA 50mA 50mA
    Current - Quiescent (Iq) 20 µA 20 µA 20 µA 20 µA 20 µA
    Current - Supply (Max) 2 mA 2 mA 2 mA 2 mA 2 mA
    PSRR 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz)
    Control Features - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C