    Texas Instruments LM2575HVT-12
    Part No.:
    LM2575HVT-12
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
    Package:
    TO-220-5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLM2575HVT-12.pdf
    Description:
    IC REG BUCK 12V 1A TO220-5
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    SIMPLE SWITCHER®
    Package/Case:
    TO-220-5
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Function:
    Step-Down
    Output Configuration:
    Positive
    Topology:
    Buck
    Output Type:
    Fixed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    4V
    Voltage - Input (Max):
    60V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    1A
    Frequency - Switching:
    52kHz
    Synchronous Rectifier:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order LM2575HVT-12 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM2575HVT-12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM2575HVT-12?
    Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
    Package/Case TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Topology Buck Buck Buck Buck Buck
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 4V 4V 4V 4V 4V
    Voltage - Input (Max) 60V 60V 60V 60V 60V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 12V 12V 12V 12V
    Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
    Frequency - Switching 52kHz 52kHz 52kHz 52kHz 52kHz