    TE Connectivity Laird POE-55IG-AFI
    Part No.:
    POE-55IG-AFI
    Manufacturer:
    TE Connectivity Laird
    Category:
    Power over Ethernet (PoE)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPOE-55IG-AFI.pdf
    Description:
    POE INJECTOR 30W 55V DESKTOP
    Manufacturer:
    TE Connectivity Laird
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Passive Injector
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Number of Ports:
    1
    Voltage - Output:
    55V
    Current - Output:
    550 mA
    Power (Watts) - Per Port:
    30W
    Compliance:
    Data Rate:
    10/100/1000 Mbps
    Features:
    OCP, SCP
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 65°C
    Efficiency:
    78%
    Mounting Type:
    Desktop
    Size / Dimension:
    3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm)
    Approval Agency:
    CE, CSA, EN, TUV, UL
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order POE-55IG-AFI on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the POE-55IG-AFI price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of POE-55IG-AFI?
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Passive Injector Passive Injector Passive Injector Passive Injector Passive Injector
    Voltage - Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
    Number of Ports 1 1 1 1 1
    Voltage - Output 55V 55V 55V 55V 55V
    Current - Output 550 mA 550 mA 550 mA 550 mA 550 mA
    Power (Watts) - Per Port 30W 30W 30W 30W 30W
    Compliance - - - - -
    Data Rate 10/100/1000 Mbps 10/100/1000 Mbps 10/100/1000 Mbps 10/100/1000 Mbps 10/100/1000 Mbps
    Features OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP
    Operating Temperature -25°C ~ 65°C -25°C ~ 65°C -25°C ~ 65°C -25°C ~ 65°C -25°C ~ 65°C
    Efficiency 78% 78% 78% 78% 78%
    Mounting Type Desktop Desktop Desktop Desktop Desktop
    Size / Dimension 3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm) 3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm) 3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm) 3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm) 3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm)