CDRH8D38NP-1R8NC.pdf
CDRH8D38NP-1R8NC.pdf
| Image | |||||
| Series | CDRH8D38 | CDRH8D38 | CDRH8D38 | CDRH8D38 | CDRH8D38 |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | - | - | - | - | - |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 1.8 µH | 1.8 µH | 1.8 µH | 1.8 µH | 1.8 µH |
| Tolerance | ±30% | ±30% | ±30% | ±30% | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 6.8 A | 6.8 A | 6.8 A | 6.8 A | 6.8 A |
| Current - Saturation (Isat) | 7A | 7A | 7A | 7A | 7A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 15.6mOhm Max | 15.6mOhm Max | 15.6mOhm Max | 15.6mOhm Max | 15.6mOhm Max |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) |