    Sumida America Components Inc. CDRH6D23HPNP-8R2NC
    Part No.:
    CDRH6D23HPNP-8R2NC
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDRH6D23HPNP-8R2NC.pdf
    Description:
    INDUCTOR
    Series:
    CDRH6D23/HP
    Product Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    8.2 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    2.1 A
    Current - Saturation (Isat):
    2.65A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    73mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Size / Dimension:
    0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
    Height - Seated (Max):
    0.098" (2.50mm)