    Sumida America Components Inc. CDRH62NP-181MC
    Part No.:
    CDRH62NP-181MC
    Description:
    FIXED IND 180UH 250MA 3.2OHM SMD
    Series:
    CDRH62
    Product Status:
    Obsolete
    Inductance:
    180 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    250 mA
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    3.2Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.118" (3.00mm)